Nasze stowarzyszenie współpracuje z Gminą Bodzanów a nasze działania wpisują się w organizowane imprezy sportowe i społeczne przez lokalny samorząd.

W 2018 r. współpracowaliśmy z osobami, które trenują w naszej gminie bieganie i uczestniczą w wielu prestiżowych biegach organizowanych w Polsce. Postanowiliśmy rozszerzyć ich działalność tak, aby funkcjonowali, jako pełnoprawny klub biegacza. W dniu 24 lutego br. w sali konferencyjnej urzędu gminy w Bodzanowie ze wsparciem merytorycznym wójta Jerzego Staniszewskiego odbyło się zebranie założycielskie nowego stowarzyszenia pod nazwą Klub Biegacza Sokół Bodzanów. Uczestniczyliśmy w procesie rejestracji tego stowarzyszenia, które zostało wpisane do krajowego rejestru sądowego w dniu 20 kwietnia 2018 r. prezesem Klubu Biegacza Sokół Bodzanów został Krzysztof Lewandowski. Od tego czasu klub stał się naszym formalnym partnerem w realizacji sportowych projektów.

Wiosną tego roku zorganizowaliśmy II edycję dnia dla społeczności lokalnej. Tym razem odwiedziliśmy Dzienny Dom Senior + w Stanowie i zapewniliśmy seniorom prawdziwy powiew kolorowej wiosny. 20 kwietnia 2018 roku kilkunastu wolontariuszy Fundacji Levi Strauss Fundation przeprowadziło wiosenne prace wokół budynku Dziennego Domu Senior +. W ramach prac porządkowych posadzono krzewy, sezonowe kwiaty w donicach i skrzynkach balkonowych. Skoszono trawę i pomalowano siatkę ogrodzeniową. Firma Levi Strauss w Płocku przeznaczyła środki finansowe w wysokości 1000 zł na zakup artykułów malarskich i ogrodniczych.

 4 czerwca br. przenieśliśmy się w barwny świat średniowiecznych klimatów, które można było poczuć na Jarmarku Norbertańskim w Bodzanowie. Kolejny rok jesteśmy jego współorganizatorem. Projekt „Jarmark Norbertański-Bodzanów 2018” otrzymał dofinansowanie w wysokości 16.000 zł od Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach projektu zapewniliśmy wynajęcie i montaż sceny wraz z nagłośnieniem i oświetleniem. Środki finansowe przeznaczono również na pokaz sztuki walki bractwa rycerskiego, pokaz teatru ognia, koszt nagrania filmu, wynajęcia zespołu ludowego, pokaz garncarstwa oraz sztuki hafciarskiej i koronkarskiej.
14 lipca spędziliśmy czas na wodnym szlaku rzeki Wisły. W atmosferze pozytywnej energii i sportowej rywalizacji odbył się II Spływ Kajakowy Kepiak 2018 r., który został dofinansowany przez Powiat Płocki w wysokości 2.500 zł oraz projekt „Turystyka z biegiem Wisły„ dofinansowany w wys. 7.200 zł przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Współpraca z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Kępie Polskiej oraz zaangażowanie Prezesa OSP Krzysztofa Stawiarskiego to świadectwo dobrego przykładu na rzecz rozwoju i promocji Kępy Polskiej, jako miejscowości malowniczo położonej na rzeką Wisłą oraz wykorzystanie jej położenia dla rozwoju turystyki wodnej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Płockiego Mariusz Bieniek oraz Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski. Organizatorami spływu była Ochotnicza Straż Pożarna w Kępie Polskiej a współorganizatorami Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Sokół w Bodzanowie i Stowarzyszenie Klub Biegacza Sokół Bodzanów. Patronem medialnym wydarzenia został Tygodnik Płocki, gazeta lokalna i portal e-wyszogród.pl oraz Portal Płock. Wczesnym świtem o godzinie 5.30 wraz z uczestnikami wyruszyliśmy autokarem do Modlina gdzie na przystani wodnej wypożyczyliśmy kajaki. Uczestnicy przeszli szkolenie po którym o godzinie 8.00 wyruszyli na szlak wodny o długości 56,5 km Twierdza Modlin-Kępa Polska. Swój udział zgłosiło 48 uczestników, z czego ostatecznie popłynęło 36 osób. Na starcie stanęli uczestnicy z Giżycka w woj. warmińsko-mazurskim, Olsztyna, Rudy Śląskiej, Warszawy, Łomianek, Płocka, Bodzanowa, Kępy Polskiej, Gasęwa, Miszewa, Cybulina, Machcina w pow.płockim, oraz para uczestników z Francji. Podczas trasy uczestnicy podziwiali miejscowe zabytki oraz piękno nadwiślańskiej przyrody t.j. Twierdzę w Modlinie, Bramę Ostrołęcką, Spichlerz Jana Jakuba Gaya, ujście rzeki Narew do Wisły, rezerwaty przyrody: Zakole Zakroczymskie, Kępa Rakowska, Kępa Antonińska, Wyspy Zakrzewskie oraz przystań wodną w Suchodole. Dolina środkowej Wisły Mazowsza to urokliwe miejsca do uprawiania wodnej turystyki, z którą uczestnicy spływu zmierzyli się podczas dziewięciu godzin wiślanej przygody. Ochotnicza Straż Pożarna w Kępie Polskiej i Nowodworskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wraz z komandorem spływu Bogusławem Siudalskim poprowadziło uczestników spływu na wodnej turystycznej trasie rzeki Wisły, aby bezpiecznie dotarli do miejsca docelowego kończącego spływ w miejscowości Kępa Polska.
Trasa spływu składała się z II etapów.
Etap I to Modlin Twierdza - Czerwińsk o długości 28, 3 km.
Etap II Czerwińsk - Kępa Polska na odcinku 28,2 km oraz etap I + II Modlin Twierdza -Czerwińsk - Kępa Polska o łącznej długości 56,5 km z odcinkiem Wyszogród-Kępa Polska jako wyścig uczestników.
W punkcie kontrolnym w Czerwińsku o godzinie 12.00 zakończył się I etap. Na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz statek Turystycznej Żeglugi Wiślanej WODNIK Pana Lecha Zycha, który zabrał na pokład uczestników rezygnujących z II etapu wraz, z którym odbyli powrotny rejs do Kępy Polskiej.
Najbardziej wytrwałych czternastu uczestników przepłynęło cały dystans liczący 56,5 km. Spływ trwał od godz. 8.00 do godziny 17.00.
Zwycięzcami tegorocznej II edycji spływu kajakowego KĘPIAK zostali:
I miejsce - Jarosław Lipczyński i Marek Kajs - Miszewo
II miejsce - Stefan Michalski i Maciej Sobótka - Łomianki
III miejsce - Kamil Laskowski i Paweł Marciniak - Kępa Polska
Podczas zakończenia Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski oraz Przewodniczący Rady Gminy Bodzanów Paweł Różański wręczyli puchary dla zwycięzców oraz pamiątkowe medale i dyplomy dla wszystkich uczestników. Puchar, jako dowód uznania otrzymał również najstarszy uczestnik spływu 79 - letni Piotr Mikos z Płocka.
Kolejna sportowa impreza odbyła się 15 sierpnia 2018 r. Tego dnia zorganizowaliśmy III Bieg Krasnala. Zadanie zostało dofinansowane w wysokości 8.000 zł przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
W Biegu Krasnala udział wzięło 70 dzieci, dziewczynki i chłopcy w wieku od 1 do 6 lat. Młodszym dzieciom towarzyszyli rodzice. Motywem przewodnim był patriotyzm i bezpieczeństwo. Dzieci pobiegły w barwach biało-czerwonych, które nawiązywały do barw narodowych. Maluszki otrzymały pakiety startowe składające się z koszulki promocyjnej, czapeczki, książeczki edukacyjnej, długopisu i smyczy promocyjnej oraz wody smakowej. Każde dziecko otrzymało kupon na posiłek regeneracyjny. Były owoce, pierogi oraz kurs pierwszej pomocy dla maluchów. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku podarował wszystkim dzieciom pakiety odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Impreza zgromadziła około 500 osób. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i znajomi kibicowali maluszkom w jakże bajkowym i kolorowym biegu gdzie nie brakowało pozytywnych emocji, radości i uśmiechów.
Tego dnia o godzinie 17.00, odbył się również IV Bieg Bodzanowski o puchar Wójta Gminy Bodzanów, którego byliśmy współorganizatorem.
Na starcie stanęło 100 biegaczy z najdalszych zakątków Polski, którzy przebiegli trasę o długości 10 km. Projekt „IV Bieg Bodzanowski” otrzymał od Samorządu Województwa Mazowieckiego dotację w wysokości 11.000 zł. W ramach tych środków zakupiono medale, puchary oraz nagrody rzeczowe dla zawodników. Zapewniono profesjonalną obsługę pomiaru elektronicznego biegu, obsługę medyczną oraz przygotowano posiłek energetyczny i wodę dla zawodników.
Sportowym wydarzeniem był również II Rajd Rowerowy, który odbył się 18.08.2018 r. w ramach projektu „Turystyka z biegiem Wisły”, który został dofinansowany w wysokości 7.200 zł również przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Organizatorem tego wydarzenia była Gmina Bodzanów oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Bodzanowie. W rajdzie uczestniczyła grupa 40 osób, którym zostały zakupione koszulki promocyjne, medale, odblaski, długopisy oraz tradycyjnie przygotowano posiłek regeneracyjny i wodę. Trasa rajdu stanowiła urokliwe miejsca nad rzeką Wisłą w Kępie Polskiej.
Późnym wieczorem 18 września 2018 r. przy Pomniku Niepodległości w Bodzanowie odbyła się uroczystość obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie. W trakcie mszy świętej ks. Tomasz Mazurowski proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Bodzanowie poświęcił przygotowaną przez stowarzyszenie replikę sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bodzanowie z 1926 r.
Zadanie zostało zrealizowane pod Honorowym Patronatem Starosty Płockiego Mariusza Bieńka oraz Wójta Gminy Bodzanów Jerzego Staniszewskiego. Projekt został objęty również wsparciem merytorycznym programu Działaj Lokalnie. Uroczystości towarzyszyli: Karolina Koper przedstawiciel Starostwa Powiatu Płockiego, Iwona Marczak Prezes Funduszu Lokalny Ziemi Płockiej Młodzi Razem, Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski, dyrektorzy i nauczyciele lokalnych szkół, dzieci, harcerze, przedstawiciele lokalnego samorządu, organizacje społeczne oraz licznie zgromadzona społeczność. W uroczystości uczestniczyła młodzież Publicznego Gimnazjum im. Polskiej Organizacji Zbrojnej w Bodzanowie w mundurach I Kompanii Kadrowej Legionów Marszałka Piułsudskiego, która przekazała poświęcony podczas mszy świętej sztandar Wójtowi Jerzemu Staniszewskiemu inicjatorowi tego wydarzenia, który następnie przekazał sztandar członkom Zarządu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Bodzanowie. Wyjątkowej oprawy patriotycznej nadał Apel Poległych, który został odczytany po mszy świętej przez Pana Dariusza Włodarczyka z grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Patria Polonia, muzyka i pochodnie harcerzy wniosły podniosłą atmosferę wśród licznie przybyłych na tą uroczystość. Symbolicznego wbicia ufundowanych pamiątkowych gwoździ dokonały instytucje oraz osoby finansujące sztandar.
Oryginał sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bodzanowie z 1926 r. znajduje się w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze w Częstochowie, przez lata przechowywała go w domu rodzina patrona Szkoły Podstawowej im. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie. W latach osiemdziesiątych przekazała tą cenną pamiątkę do zbiorów muzealnych Jasnej Góry. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Członkowie przyczynili się m.in. do powstania wielu klubów sportowych oraz rozwoju Związku Harcerstwa Polskiego. Jedno z takich Gniazd działało w 1926 roku również w Bodzanowie. Reaktywowane w 2015 roku Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sokół w Bodzanowie kontynuuje tradycje ówczesnego Sokoła. Podjęliśmy trud ocalenia od zapomnienia cennej pamiątki oryginału sztandaru z 1926 r. Jesteśmy dumni, że cząstka naszej bodzanowskiej historii znajduje się w tak zacnym miejscu, jakim jest Jasna Góra a my dzisiaj cieszymy się, że jesteśmy w posiadaniu repliki, która w chwili obecnej znajduje się w Sali Konferencyjnej im. Polskiej Organizacji Zbrojnej w Urzędzie Gminy w Bodzanowie i zawsze będzie przypominała o śladach historii pozostawionych na bodzanowskiej ziemi. Replikę sztandaru, przygotowano w ramach projektu „Patriotyzm jutra” i „Niepodległe inspiracje”, które sfinansował Powiat Płocki z udziałem środków własnych stowarzyszenia oraz przekazanych darowizn przez organizacje społeczne, Klub Biegacza Sokół Bodzanów, osoby prywatne i członków naszego stowarzyszenia. Zwieńczeniem projektu „Niepodległe inspiracje” była przeprowadzona akcja sadzenia 100 dębów. Gmina Bodzanów zagospodarowała działkę gminną nadając jej nazwę Aleja Dębowa, a mieszkańcy odpowiedzieli z dużym entuzjazmem na apel o pomoc w sadzeniu drzew.
Te wydarzenia wpisały się w oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zostały zarejestrowane w programie „Niepodległa” na stronie www.niepodległa.gov.pl dla uczczenia przez Gminę Bodzanów 100-lecia odzyskania Niepodległości.


Smakowitym kulinarnym wydarzeniem tego roku niewątpliwie były działania grupy nieformalnej „Pierożanki” działającej przy Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym Sokół w Bodzanowie. W ramach konkursu grantowego Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który realizuje Fundacja "Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej Młodzi Razem" we współpracy z Starostwem Powiatowym w Płocku oraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce „Pierożanki” otrzymały dotację w wysokości 2.000 zł na realizację projektu pod nazwą „Lepiuchy Bodzanowskie”. Zarząd Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sokół w Bodzanowie podpisał umowę dotacyjną i tym samym udzielił osobowości prawnej dla grupy.
Lepiuchy bodzanowskie to smakowite pierogi z farszem cebulowo-makowym serwowane lokalnej społeczności podczas licznych prezentacji. Realizacja projektu doprowadziła do przygotowania i złożenia wniosku do Marszałka Województwa Mazowieckiego o rejestrację produktu tradycyjnego. Jedna z wielu promocji odbyła się w Kępie Polskiej nad Wisłą podczas zakończenia spływu kajakowego. W promocji tej wziął również udział Wójt Jerzy Staniszewski wraz z małżonką.
Smakowite lepiuchy zostały zauważone i dodatkowo wsparte kwotą 1.000 zł przez Samorząd Województwa Mazowieckiego na przygotowanie stoisk wystawienniczych wraz z degustacją podczas pikniku „Zdrowe Mazowsze-Piknik Rodzinny z Sercem”, które odbyły się 15 września 2018 r. w Orlen Arenie w Płocku oraz 23 września 2018 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
W zaczarowany świat literatury w tym samym konkursie przeniosła nas grupa nieformalna „Pełni słów”. Jest to grupa, dla której również podpisaliśmy umowę i udzieliliśmy osobowości prawnej. W ramach projektu „Witaj na Świecie. Witaj w bibliotece.” promowane jest czytelnictwo a nowonarodzone dzieci w Gminie Bodzanów otrzymały książki z Publicznej Biblioteki w Bodzanowie. Nawiązane przez grupę „Pełni słów” partnerstwo z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bodzanowie zaowocowało cudownym spotkaniem z śliczną i malutką Juleczką oraz jej pierwszą książeczką.
Dużym sukcesem stowarzyszenia było współdziałanie z samorządem Gminy Bodzanów. Pracownicy Urzędu Gminy Referatu Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Unijnych przygotowali dla naszego stowarzyszenia projekt „Zagospodarowanie parku w centrum miejscowości Chodkowo”. Dzięki temu Zarząd Stowarzyszenia podpisał z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Rozwoju” umowę na realizację w 2019 r. zewnętrznej siłowni. W ramach tej współpracy stowarzyszenie pozyskało dotację w wysokości 42.500 zł.
Stowarzyszenie SK Sokół otrzymało również informację o przyznaniu dotacji w wysokości 10.000 zł w ramach projektu „(Nie) zapomniana historia - Monografia Historyczna Gminy Bodzanów” złożonego do Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Rozwoju”. Dzięki tym środkom Gmina Bodzanów będzie mogła w 2019 r. zwiększyć nakład wydanej monografii „Dzieje Bodzanowa i okolic”.
11 listopada braliśmy udział w obchodach Święta Niepodległości. Członkowie stowarzyszenia złożyli kwiaty przy Pomniku Niepodległości w Bodzanowie a podczas mszy świętej zaprezentowano replikę sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bodzanowie z 1926 r.

Kończymy 2018 rok z łącznie pozyskaną kwotą 108.200 zł 00 gr na realizację 10 projektów, które mamy nadzieję, że przyczynią się do rozwoju sportowego i społecznego naszej Gminy Bodzanów.

opracowała Mirosława Żaglewska

Aktualności

Projekt dofinansowany ze środków "Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich-Mazowsze Lokalnie"
realizowanego przez Fundację Fundusz  Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz  Stowarzyszenie Europa i MY

Zaufali nam

  • Hedea.pl
  • Partner1
  • STAROSTA POWIATU PŁOCKIEGO
  • Działaj Lokalnie
  • Młodzi Razem
  • Filantrop
  • Fundacja Amerykańska
  • Gmina Bodzanów
  • Mazowsze
  • Powiat Płocki

Polityka Bezpieczeństwa

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOKÓŁ w Bodzanowie 2016 |  Realizacja: Hedea.pl