„Smaki Regionu” - jesienne kolory...smak... i zapach w Gminie Bodzanów.

Kulinarne wydarzenie miało miejsce 10 października 2019 w Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Kanigowie. Spotkanie zgromadziło ok. 200 osób. Projekt „Smaki Regionu” miał na celu rozwój działalności społecznej organizacji oraz  promowanie wartości kultury i tradycji, które zachowują i wzbogacają  smak bodzanowskiej ziemi.

Projekt to również okazja do promocji tradycyjnego produktu Gminy Bodzanów  pierogów pod nazwą "Lepiuchy bodzanowskie", które zostały wpisane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego na listę produktów tradycyjnych w dniu 17.05.2019 r.

Główną atrakcją tego wydarzenia były organizacje społeczne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bodzanów.

Ostatnie 11 miesięcy przełom 2018/2019 r. to czas kiedy na terenie Gminy Bodzanów powstały cztery Koła Gospodyń Wiejskich oraz jedna grupa nieformalna, która już przygotowuje dokumenty do rejestracji.

Jest to niewątpliwie duży rozwój społeczny, który świadczy o Gminie Bodzanów jako miejsca gdzie można realizować swoje pasje i wzajemnie się integrować. Marzeniem naszego stowarzyszenia było zorganizowanie spotkania, które skupi KGW w jednym miejscu i spowoduje ich integrację oraz promocję działań społecznych.

W spotkaniu udział wzięło:

KGW Wiejskie Babeczki Borowice

KGW Bodzanowskie Pierożanki

KGW Archutówko

KGW Miszewianki

Gościliśmy również grupę nieformalną Cieślanki oraz Bogumiłę Wiśniewską Firma Pierożek.

Podczas spotkania uczestniczki spotkania zaprezentowały potrawy, które od wielu lat są przygotowywane w ich rodzinnych domach. Rosół z gęsi, barszcz czerwony, lepiuchy bodzanowskie, placki zwane „kozami”, kartoflaki, galarety, pieczone mięsa, swojski chleb pieczony, powidła, masło własnego wyrobu, babeczki, rogaliki, staropolskie serniki, szarlotki i wiele innych potraw. Kulinarny zawrót głowy, zaspokoił niejedno podniebienie. Kolory, smaki i zapachy rządziły na smakowitym wieczornym spotkaniu całej społeczności Gminy Bodzanów. Za swoją działalność uczestniczki otrzymały dyplomy uznania od Wójta Gminy Bodzanów Jerzego Staniszewskiego oraz Piotra Zgorzelskiego Posła Sejmu RP.

Smaki Ziemi Bodzanowskiej to nie tylko smaki kulinarne ale przede wszystkim klimat, relacje i ludzie, którzy tworzą atmosferę podczas takich spotkań i są wizytówką naszej gościnnej bodzanowskiej ziemi. To również miejsca wiejskich spotkań, przydrożne wiejskie świetlice oraz strażnice Ochotniczych Straży Pożarnych, których gościnność nie ma sobie równych a druhowie są pomocni i życzliwi.

Nasze zaproszenie na spotkanie przyjął Prezes Fundacji "Fenix" Pan Romuald Baranowski oraz dr Iwona Szczęsna z Płocka, którzy w ostatnim czasie  nie tylko wsparli działania naszego stowarzyszenia ale również zaoferowali pomoc merytoryczną dla wszystkich organizacji społecznych z terenu Gminy Bodzanów.

saki.png

Projekt dofinansowany ze środków "Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich-Mazowsze Lokalnie"
realizowanego przez Fundację Fundusz  Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz  Stowarzyszenie Europa i MY

Polityka Bezpieczeństwa

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOKÓŁ w Bodzanowie 2016 |  Realizacja: Hedea.pl