Zadanie publiczne pn. "Jarmark Norbertański 2022" zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego
w ramach projektu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sokół w Bodzanowie kwotą dotacji w wys. 35 000 zł
Informacja o Jarmarku Norbertańskim na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Płocku
Promocja wydarzenia Jarmark Norbertański na stronie Urzędu Gminy w Bodzanowie
Tradycja organizowania Jarmarku Norbertańskiego w Bodzanowie datuje się od 1415 r. Od 2005 r. w Bodzanowie przywrócono do życia tą tradycję. W 2022 r. będzie po raz szesnasty organizowany Jarmark Norbertański. Kultura Ludowa i tradycyjna tego wydarzenia powoli zanika w przestrzeni gminy. Chcemy przywrócić kulturze ludowej i tradycyjnej dawną świetność i zakorzenić tą kulturę w młodym pokoleniu.
Stowarzyszenie chce przywrócić zapomniany barwny jarmark oraz tradycyjny i ludowy charakter, łącząc funkcję handlową z klimatem barwnego widowiska oraz zwiększyć udział społeczności w wydarzeniu poprzez organizacje pokazów i warsztatów, gdzie będą mogli na żywo edukować się kulturalnie oraz uczyć technik ludowych. Historia zjazdów handlowych w Bodzanowie zaczęła się na długo przed jego lokacją. Bodzanów będąc osadą targową został przekazany w końcu XII w. Norbertankom z Płocka. To dzięki ich zabiegom otrzymał w 1351 roku prawa miejskie jako czternaste miasto na Mazowszu. Przez prawie pięćdziesiąt lat pozostawał jedynym miastem między Płockiem i Warszawą, na ruchliwym szlaku handlowym z północy na południe i zachodu na wschód. Próbą poprawy dochodów mieszczan Bodzanowa było nadanie w 1415 roku, przez Księcia Janusza I prawa do organizowania jarmarków na Zielone Świątki, zwanymi Jarmarkiem Norbertańskim (od nazwy sióstr Norbertanek z Płocka , które były ówcześnie właścicielkami Bodzanowa).
Podczas trwania Jarmarku przedstawiliśmy mieszkańcom Gminy, Powiatu Płockiego, Mazowsza oraz przybyłym z innych regionów kraju turystom, jarmark jako interesujący i zachwycający spektakl ludowy, który pozwolił wszystkim przenieść się w czasy średniowiecza, a tym samym dodatkowo przyczynić się do promocji regionu oraz tego ludowego wydarzenia. W tym dniu ożyła ludowa postać Bodzana, według ludowych wierzeń, klucznika dawnej średniowiecznej osady.
Na drewnianych straganach rozłożyli się kupcy, rzemieślnicy i twórcy ludowi /lokalni i przyjezdni/. Podziwiano wystawy rzemieślników i ludowych twórców, były pokazy tańców ludowych i słuchaliśmy ludowej muzyki. Oglądaliśmy walki rycerskie. Zapoznaliśmy społeczność ze strojami, rękodziełem i innymi przejawami kultury tamtych czasów. Odbyły się pokazy i warsztaty ginących zawodów takich jak: garnacarstwo, wikliniarstwo, rzeźbiarstwo w drewnie, zielarswo, koronkarstwo, hafciarstwo, kowalstwo oraz ludowa wycinanka. Odbył się pokaz sztuki walki rycerskiej oraz pokaz sokolniczy. Odbyły sie również pokazy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich.
Mirosława Żaglewska
Koordynator projektu "Jarmark Norbertański 2022"