Autor i koordynator projektu
Mirosława Żaglewska
Prezes Stowarzyszenia SK Sokół w Bodzanowie

Zadanie dofinansowane ze środków  Starostwa Powiatowego w Płocku

powiat.jpg

 

 


 

Galeria zdjęć z projektu >>>

 

 

POŚWIĘCENIE REPLIKI SZTANDARU Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bodzanowie z 1926 r. i przekazanie dla Zarządu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sokół w Bodzanowie.

W dniu 18 września 2018 r. podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie została poświęcona replika sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bodzanowie z 1926 r.
Replika została przygotowana w ramach projektu naszego stowarzyszenia „Patriotyzm jutra” oraz „Niepodległe inspiracje”. Zadanie zostało dofinansowane przez Powiat Płocki pod patronatem programu Działaj Lokalnie. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Podczas uroczystości towarzyszyła nam Pani Karolina Koper Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Płocku jednocześnie reprezentując instytucję dotująca projekty w ramach których został przygotowany sztandar. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Iwona Marczak Prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej Młodzi Razem, która wpiera nasze działania w ramach realizacji projektu „Niepodległe inspiracje”.
Podczas uroczystości młodzież Publicznego Gimnazjum im. Polskiej Organizacji Zbrojnej w Bodzanowie w mundurach I Kompanii Kadrowej Legionów Marszałka Piułsudskiego przekazała poświęcony podczas mszy świętej, sztandar Wójtowi Gminy Bodzanów Jerzemu Staniszewskiemu, który następnie przekazał sztandar członkom Zarządu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Bodzanowie. Wyjątkowej oprawy patriotycznej nadał Apel Poległych, który został odczytany po mszy świętej przez Pana Dariusza Włodarczyka z grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Patria Polonia, muzyka i pochodnie harcerzy wniosły podniosłą atmosferę wśród licznie przybyłych na tą uroczystość. Symbolicznego wbicia ufundowanych pamiątkowych gwoździ dokonali:
Karolina Koper w imieniu Starostwa Powiatowego w Płocku, Małgorzata i Jerzy Staniszewscy, Paweł Różański, Ewa i Jacek Strzelczak, Paulina i Paweł Bogiel, w imieniu Krzysztofa Stawiarskiego Prezesa OSP Kępa Polska - Druhowie Bartłomiej Pawłowski i Adam Stawiarski, Barbara Jachura, Teresa Sikora, Wanda Jakubowska-Nowacka oraz Mirosław i Mirosława Żaglewscy.

Oryginał sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bodzanowie z 1926 r. znajduje się w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze w Częstochowie, przez lata przechowywała go w domu rodzina patrona Szkoły Podstawowej im. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie. W latach osiemdziesiątych rodzina patrona przekazała tą cenną pamiątkę do zbiorów muzealnych Jasnej Góry. Jesteśmy dumni, że mała cząstka naszej bodzanowskiej historii znajduje się w tak zacnym miejscu, jakim jest Jasna Góra a my dzisiaj cieszymy się, że jesteśmy w posiadaniu repliki tej wspaniałej historii, która zawsze będzie przypominała nam o śladach historii pozostawionych na bodzanowskiej ziemi.

Replika sztandaru została sfinansowana przez Powiat Płocki z udziałem środków własnych Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sokół w Bodzanowie oraz przekazanych darowizn przez Klub Biegacza Sokół Bodzanów na czele z Prezesem Krzysztofem Lewandowskim Radnym Gminy Bodzanów i Pana Stanisława Bielskiego Radnego Gminy Bodzanów.


Naszym darczyńcom bardzo dziękujemy.

Mirosława Żaglewska

 


zaakceptowany_plakat.jpg

 

 

Opis zadania:

                   Ważnym elementem naszej tożsamości jest pielegnowanie tradycji patriotycznych wśród społeczności lokalnej.
Patriotyzm jutra to pamięć o historii ale również dbanie o teraźniejszą przestrzeń.
Edukowanie młodego pokolenia poprzez pielęgnowanie pamiątek historycznych jest ważnym celem, któremu służy to zadanie.
Realizacja zaplanowanych działań jest odpowiedzią na potrzeby lokalnego środowiska, mieszkańców, szkół, instytucji, stowarzyszeń, którzy czynnie biorą udział w życiu lokalnym.
                  Zadanie polega na zbudowaniu przestrzeni zielonej pod nazwą "Aleja Dębowa" na gminnej działce nr  433/3  w miejscowości Bodzanów. W ramach przeprowadzonej akcji mieszkańcy posadzą 100 dębów z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz umieszczą tablicę pamiatkową.
W ramach zadania zakupimy drzewiec ze zwięczeniem z logotypami, niezbędny do wykonania repliki sztandaru. Elementem realizacji tego zadania jest odtworzenie lokalnej historii poprzez przygotowanie repliki sztandaru wraz z drzewcem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół-Gniazdo w Bodzanowie z 1926 r. (ogólnopolskiej organizacji patriotycznej). Oryginał bodzanowskiego sztandaru z 1926 r. w chwili obecnej znajduje się w zbiorach muzealnych na Jasnej Górze w Częstochowie. Ważne jest dla lokalnej społeczności aby ten skrawek historii towarzyszył nam podczas obchodów świat narodowych i kościelnych i znajdował się w Sali Konferencyjnej im.Polskiej Organizacji Zbrojnej w Bodzanowie w celu zwiedzania dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Podczas świętowania zakończenia projektu w dniu 11 listopada 2018 r. sztandar wraz drzewcem zostanie poświęcony w kościele NMP w Bodzanowie a po mszy  odbędzie się przemarsz pod Pomnik Niepodległości.

Cel główny zadania:
Zwiększenie świadomości patriotycznej dla mieszkańców z miejscowości Bodzanów w okresie trwania zadania poprzez budowę przestrzeni zielonej - szlaku spacerowego pod nazwą  "Aleja Dębowa" oraz wykonanie repliki sztandaru wraz z drzewcem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół-Gniazdo w Bodzanowie z 1926 r.

Wspólne dobro dla naszej społeczności:
1.Uzyskanie pamiątki historycznej w postaci  repliki sztandaru wraz z drzewcem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół-Gniazdo w Bodzanowie z 1926 r., której oryginał znajduje   się w zbiorach muzealnych na Jasnej Górze w Częstochowie.
2.Wzmocnienie współpracy między lokalną społecznością.
3.Stworzenie możliwości  edukacji historycznej społeczności lokalnej i odtworzenie lokalnej historii poprzez wykonanie repliki sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół-Gniazdo w Bodzanowie z 1926 r.
4.Świadczenie dobrego przykładu życia w społeczności lokalnej
5.Przekazywanie z pokolenia na pokolenie wartości patriotycznych.
6.Zintegrowanie mieszkańców Bodzanowa i zwiększenie aktywności do wspólnego działania na rzecz wzmocnienia      wartości patriotycznych.
7.Nawiązanie współpracy stowarzyszenia z samorządem lokalnym do organizacji wspólnych działań patriotycznych.

Rezultaty:

1. Utworzenie szlaku spacerowego "Alei Dębowej" z okazji odzyskania 100 -lecia Niepodległości poprzez posadzenie  100 szt  sadzonek dębu.
2. Postawienie tablicy pamiątkowej z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości.
3. Zakup drzewca wraz ze zwięczeniem do repliki sztandaru.

 

 

 

 

Projekt dofinansowany ze środków "Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich-Mazowsze Lokalnie"
realizowanego przez Fundację Fundusz  Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz  Stowarzyszenie Europa i MY

Polityka Bezpieczeństwa

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOKÓŁ w Bodzanowie 2016 |  Realizacja: Hedea.pl