logotypclaim czerony pl

Projekt sfinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego

Czas trwania : 1.06.2016 - 25.07.2016

Przyznana dotacja: 9.000 zł

Celem realizacji zadania była organizacja XII Jarmarku Norbertańskiego w Bodzanowie, jarmarku o charakterze historycznym.

"Jarmark Norbertański" związany jest z tradycją organizowania jarmarku na "Zielone Świątki" w Bodzanowie. Impreza organizowana dzisiaj należy do największych tego typu wydarzeń na Mazowszu. Podczas "Jarmarku Norbertańskiego" obejrzeć można prace średniowiecznych rzemieślników, lokalnych artystów i stowarzyszeń, a także wziąć udział w konkursach. Odbywają się również pokazy walk rycerskich. Dodatkowo organizowane są degustacje potraw kuchni staropolskiej, zakupić też można regionalne pamiątki i antyki.

Historia zjazdów handlowych w Bodzanowie zaczęła się na długo przed jego lokacją. Będąc osadą targową został przekazany w końcu XII w. Norbertankom z Płocka. To dzięki ich zabiegom otrzymał w 1351 roku prawa miejskie jako czternaste miasto na Mazowszu. Przez prawie pięćdziesiąt lat pozostawał jedynym miastem między Płockiem i Warszawą, na ruchliwym szlaku handlowym z północy na południe i zachodu na wschód. Jego znaczenie zaczęło maleć wraz z pojawieniem się kolejnych ośrodków miejskich. Próbą poprawy dochodów mieszczan Bodzanowa było nadanie w 1415 roku, przez Księcia Janusza I prawa do organizowania jarmarków na Zielone Świątki. Dni jarmarczne ożywiały całą okolicę, rozpoczynały się biciem dzwonów i innymi ceremoniami. Miejscowym mieszczanom dawały wzrost obrotu własnymi towarami i zyski z opłat ściąganych od przybyłych. Jednocześnie odbywały się tu targi, które stanowiły rynek lokalny i gromadziły ludność z najbliższej okolicy.
Dzisiejsze targi i jarmarki bodzanowskie należą do największych na północnym Mazowszu. Jarmark Norbertański organizowany jest po raz dwunasty, pierwszy odbył się w 2005 r. Władze gminy chcą nadać mu bardziej historyczny charakter, łącząc funkcję handlową z klimatem barwnego widowiska, tak jak bywało w dawnych czasach.

 20160605_123923.jpg

 

20160605_124306.jpg

20160605_123948.jpg

20160605_123951.jpg

20160605_123901.jpg

 

 

Autor projektu: Błażej Figiel  Członek Stowarzyszenia

Koordynator projektu : Mirosława Żaglewska  Prezes Zarządu Stowarzyszenia

Projekt dofinansowany ze środków "Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich-Mazowsze Lokalnie"
realizowanego przez Fundację Fundusz  Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz  Stowarzyszenie Europa i MY

Polityka Bezpieczeństwa

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOKÓŁ w Bodzanowie 2016 |  Realizacja: Hedea.pl