Projekt sfinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego
Czas trwania : 1.06.2016 - 25.07.2016
Przyznana dotacja: 9.000 zł
Celem realizacji zadania była organizacja XII Jarmarku Norbertańskiego w Bodzanowie, jarmarku o charakterze historycznym.
"Jarmark Norbertański" związany jest z tradycją organizowania jarmarku na "Zielone Świątki" w Bodzanowie. Impreza organizowana dzisiaj należy do największych tego typu wydarzeń na Mazowszu. Podczas "Jarmarku Norbertańskiego" obejrzeć można prace średniowiecznych rzemieślników, lokalnych artystów i stowarzyszeń, a także wziąć udział w konkursach. Odbywają się również pokazy walk rycerskich. Dodatkowo organizowane są degustacje potraw kuchni staropolskiej, zakupić też można regionalne pamiątki i antyki.
Historia zjazdów handlowych w Bodzanowie zaczęła się na długo przed jego lokacją. Będąc osadą targową został przekazany w końcu XII w. Norbertankom z Płocka. To dzięki ich zabiegom otrzymał w 1351 roku prawa miejskie jako czternaste miasto na Mazowszu. Przez prawie pięćdziesiąt lat pozostawał jedynym miastem między Płockiem i Warszawą, na ruchliwym szlaku handlowym z północy na południe i zachodu na wschód. Jego znaczenie zaczęło maleć wraz z pojawieniem się kolejnych ośrodków miejskich. Próbą poprawy dochodów mieszczan Bodzanowa było nadanie w 1415 roku, przez Księcia Janusza I prawa do organizowania jarmarków na Zielone Świątki. Dni jarmarczne ożywiały całą okolicę, rozpoczynały się biciem dzwonów i innymi ceremoniami. Miejscowym mieszczanom dawały wzrost obrotu własnymi towarami i zyski z opłat ściąganych od przybyłych. Jednocześnie odbywały się tu targi, które stanowiły rynek lokalny i gromadziły ludność z najbliższej okolicy.
Dzisiejsze targi i jarmarki bodzanowskie należą do największych na północnym Mazowszu. Jarmark Norbertański organizowany jest po raz dwunasty, pierwszy odbył się w 2005 r. Władze gminy chcą nadać mu bardziej historyczny charakter, łącząc funkcję handlową z klimatem barwnego widowiska, tak jak bywało w dawnych czasach.
Autor projektu: Błażej Figiel Członek Stowarzyszenia
Koordynator projektu : Mirosława Żaglewska Prezes Zarządu Stowarzyszenia